آموزش لایه های OSI : لایه 5 : لایه نشست یا Session

لایه Session یا نشست در مدل OSI

با سلام و عرض ادب خدمت همراهان عزیز سایت عصر اینترنت اشیاء. در مقاله قبل راجب لایه نمایش یا Presentation صحبت کردیم. حال میخواهیم یک لایه پایین تر آمده و درباره لایه نشست یا Session صحبت کنیم.

وظیفه لایه نشست اجازه دادن به کامپیوتر های داخل شبکه جهت برقراری ارتباط می باشد. به طور کلی اگر کامپیوتر های ما در شبکه بخواهند با یک دیگر ارتباط برقرار کنند باید ابتدا یک Session بین آنها ایجاد شود و سپس منابع خود را به اشتراک بگذارند.

هدف اصلی لایه نشست یا Session مدیریت و هماهنگ سازی (Synchronization) بین دو سرویس در شبکه میباشد.

آموزش لایه نشست یا Session در مدل OSI

عملکرد لایه نشست (Session)

عملکرد لایه نشست در سه مرحله صورت میگیرد که این مراحل عبارت اند از :

۱- Dialog Control : این لایه زمانی که ۲ سیستم قصد برقراری ارتباط را دارند ، این امکان را به آنها میدهد که به صورت Half-Duplex یا Full-Duplex ارتباط را شورع نمایند.

۲- Token Managment : این لایه کاری میکند که دو سیستم به صورت همزمان کار حساسی انجام ندهند که باعث تداخل در ارتباط آنها شود

۳-هماهنگ سازی یا Syncronization : این لایه این امکان را به فرآیند هماهنگ سازی می دهد که یک Checkpoint از وضعیت فعلی انجام کار درون Stream داده ها بگیرد.

به طور مثال زمانی که میخواهیم یک فایل PDF با حجم ۸۰۰ صفحه را ارسال نماییم بهتر است به ازای هر ۵۰ صفحه یک Checkpoint ثبت شود. با این کار اگر ما ۱۱۰ صفحه را ارسال کردیم و به طور ناگهانی سیستم Crash شد ، دیگر نیاز به ارسال از صفحه ۱ آن فایل نباشد.

پروتکل ها و سرویس های لایه Session

یکی از معروف ترین پروتکل های مورد استفاده در این لایه ، پروتکل X.255 بوده که معروف ISO 8327 میباشد. وظیفه این پروتکل بازیابی Connection در صورت قطع آن و منقضی کردن آن پس از مدت زمانی مشخص (مثلا در صورت بلااستفاده ماندن Session) میباشد.

از دیگر وظایف این پروتکل مدیریت عملکرد های لایه Session یعنی Dialog Control ، Token Managment و Syncronization میباشد.

لایه Session در استفاده از Web conferencing و Live TV و بطور کلی Media Streaming بسیار نقش مهمی دارد. از دیگر پروتکل هایی که در لایه Session فعالیت می کنند می توانیم به Apple Talk ، Zone Information Protocol ، L2TP ، RPC ، PPTP ، PAP ، iSNS ، NetBIOS اشاره کرد. در آخر به این نکته اشاره کنیم که قالب بندی اطلاعات در لایه Presentation یا بعبارتی Encapsulation Unit این لایه بر اساس Data است و همانطور که انتظار می رود کامپیوتر ها بیشتر با این لایه سر و کار دارند. امیدوارم لایه Session را بخوبی درک کرده باشید. در مقاله بعدی در مورد لایه چهارم یا لایه Transport صحبت خواهیم کرد.

این لایه در سرویس های وب کنفرانس ، Live TV یا بطور کلی Media Streaming نقش ویژه ای دارد. از دیگر پروتکل هایی که در لایه Session مورد استفاده قرار میگیرند میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

۱- NetBIOS

۲-iSNS

۳-PAP

۴-PPTP

۵-RPC

۶-L2TP

7-Zone Information Protocol

۸- Apple Talk

نکته ی دیگری که باید در رابطه با این لایه گفت این است که همانند لایه Presentation قالب بندی اطلاعات Data می باشد و همانطور که انتظار میرود کامپیوتر ها با این لایه درگیر میباشند.

امیدواریم که این مطلب مانند مطالب این سری مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

در قسمت بعد راجب لایه 4 یعنی لایه Transport یا انتقال صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید