آموزش لایه های OSI : لایه ۴ : لایه انتقال یا Transport

لایه انتقال یا لایه Transport

لایه انتقال یا Transport : با عرض سلام خدمت دوستان و همراهان عزیز وب سایت عضر اینترنت اشیاء. به یکی دیگر از سری آموزش های آشنایی با لایه های OSI خوش آمدید.

در جلسه قبلی ما درباره لایه نشست یا Session صحبت کردیم و وظایف آن را بطور کامل بیان کردیم.

در این قسمت میخواهیم درباره یکی از مهمترین لایه های OSI یعنی لایه انتقال یا Transport صحبت کنیم.

لایه انتقال لایه ای است که شما قطعا با بسیاری از پروتکل هایش سر و کار خواهید داشت. پس بهتر است که این لایه را خوب بشناسیم.

همانطور که از نام لایه انتقال مشخص است وظیفه انتقال بسته های اطلاعاتی را در شبکه بر عهده دارد.

در اصل این لایه اطلاعات را از لایه های بالایی دریافت کرده  و پس از قطعه قطعه کردن داده ها آنرا به لایه Network یا شبکه انتقال میدهد.

آموزش لایه های OSI : لایه ۴ : لایه انتقال یا Transport

وظایف لایه Transport یا انتقال

لایه Transport دارای ۸ وظیفه است که هر کدام را بررسی میکنیم :

۱- Service Point Addressing : هدر لایه انتقال شامل Service Poitn Address است که در واقع به شماره پورت یک سرویس مانند HTTP=80 اشاره میکند. این لایه با سرویس های شبکه سر و کار دارد.

۲- کار Segmentation و Reassembling : وقتی داده ای از لایه ی بالایی به لایه انتقال میرسد ، توسط این لایه قطعه قطعه شده و پس از آن یک شماره ی ترتیب یا Sequence Number به آنها زده میشود. این شماره به لایه Transport کمک میکند تا هنگام بازسازی داده (Reassmbling) قطعات داده را به ترتیب بازسازی نماید. همچنین زمانی که قطعه ای از داده ی ما گم شد میتوان توسط همین Sequence Number آنرا شناسایی و جایگزین کرد.

۳- Connection Control که خود بر دو نوع میباشد :

UDP:

  • Connectionless Transport Layer : هر سگمنت به عنوان یک packet مستقل در نظر گرفته شده و به لایه Transport در مقصد تحویل داده میشود. پروتکل UDP یا User Datagram Protocol در این لایه کار می کند. از پروتکل UDP برای ارسال بسته های صوت و تصویر و به طور کلی Media Streaming استفاده میشود. این پروتکل به ازای هر Session یک تاییدیه دریافت میکند و از سرعت ارسال بالایی نیز برخوردار است.

TCP:

  • Connection Oriented Transport Layer : قبل از تحویل Packet ها از لایه ۳ به لایه ۴ یک Connection با لایه Transport ماشین مقصد ارتباط بر قرار میکند. پروتکل TCP در این لایه کار میکند. بسیاری از پروتکل های معروف مانند HTTP ، DNS ، FTP ، SMTP و … از TCP برای حمل packet های داده شان استفاده می کنند. پروتکل TCP به ازای هر بسته یک تاییدیه دریافت میکند و نسبت به پروتکل UDP از سرعت کمتری برخوردار است.

۴- Flow Control :  عملیات Flow Control اطلاعات بصورت End-to-End انجام می شود. Flow control باعث می شود که داده ها توسط سیستم ها کنترل و مدیریت شوند و اگر حجم داده ها زیاد باشد Overflow رخ ندهد.

۵-Error Control :  عملیات کنترل خطا در لایه Transport به صورت End-to-End انجام میگیرد و این اطمینان را میدهد که بسته ها بدون خطا در مقصد دریافت شده اند.

۶-Data Integrity : یکپارچگی در امنیت اطلاعات بسیار مهم است. این بدان معناست که داده ها همانطور که از مبدا فرستاده شده اند همانطور در مقصد دریافت شوند. این کار توسط Checksum در لایه Transport صورت می گیرد.

۷- Multiplexing : مالتی پلکسینگ به شما این امکان را فراهم می کند که در کامپیوترتان بتوانید بصورت همزمان از چند سرویس یا Application تحت شبکه استفاده کنید.

Byte orientation -۸ : برخی از پروتکل ها Byte stream ها را به جای Packet ها دریافت می کنند. برای مثال پروتکل UDP این مزیت را به شما می دهد که بتوانید Voice یا صوت را بر بستر پروتکل IP انتقال دهید.

نحوه قالب بندی دیتا در لایه انتقال

نحوه قالب بندی داده در این لایه بر اساس Datagram (در پروتکل UDP) یا Segment (در پروتکل TCP) می باشد.

نکته آخر اینکه تقریبا تمامی دستگاه های تحت شبکه این لایه را پشتیبانی میکنند.

بسیار سپاس گذاریم که تا انتهای مقاله با ما همراه بودید. در قسمت بعد در رابطه با لایه Network یا شبکه که نقش بسیاری در پروسه مسیریابی دارد ، صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید