آموزش لایه های OSI : لایه 7 : لایه Application یا لایه کابرد

آشنایی با لایه کاربرد یا Application از مدل OSI

لایه اپلیکیشن در مدل OSI : با سلام خدمت همراهان عزیز سایت عصر اینترنت اشیاء.

آموزش شبکه های کامپیوتری : در این سری آموزشی قصد داریم تا شما را با لایه های مفهومی OSI آشنا نماییم. دانستن اینکه هر کدام از لایه های OSI چه کاربردی دارند ، میتواند در عیب یابی یا اصطلاحا Trobleshooting کمک های بسیاری نماید.

کسی که در دنیای شبکه مبتدی هست ، حتما باید روی مدل OSI تسلط کافی داشته باشد. این مدل بصورت انتزاعی بوده و مفاهیم آن به صورت تئوری میباشد. پس از یادگیری مفاهیم مدل OSI به صورت تئوری ، میتوانیم کم کم با پروتکل ها و سرویس هایی که در این هفت لایه وجود دارند به صورت عملی کار کنیم.

همانطور که قبلا ذکر شد در مدل OSI ما هفت لایه داریم که لایه ها از پایین به بالا شماره گذاری میشوند. در این قسمت میخواهیم با هفتمین لایه که لایه اپلیکیشن است شروع کنیم.

لایه application در مدل OSI

لایه Application در مدل OSI

این لایه تنها لایه ای است که کاربر به صورت مستقیم با آن سر و کار دارد.

منظور از اپلیکیشن در مدل OSI سرویس ها و پروتکل هایی هستند که کاری را برای ما انجام میدهند. برای مثال وقتی میخواهیم در شبکه ایمیلی ارسال کنیم یا فایلی را به اشتراک بگذاریم ، در واقع با این لایه سر و کار داریم. همچنین زمانی که از وب سایتی بازدید میکنیم در اصل داریم از لایه اپلیکیشن استفاده میکنیم.

در صورتی که شما برنامه ای تحت شبکه داشته باشید یا اگر خود این برنامه ها را نوشته اید ، در اصل با این لایه کار میکردید. اکثر این نرم افزار ها از معماری Client-Server پیروی میکنند. برای درک این مفهوم نیازی نیست که راه دوری برویم. همین حالا که شما دارید این مطلب را میخوانید در اصل در لایه هفت از مدل OSI قرار دارید. همچنین شما به عنوان یک Client دارید از سرور های مختلفی سرویس میگیرید. به همین راحتی.

پروتکل ها و سرویس های لایه Application

از معروف ترین پروتکل هایی که در این لایه کار میکنند میتوان به NFS , SNMP , DHCP , DNS , FTP , HTTP , SMTP , Telnet , POP3 و IMAP اشاره کرد. بدیهی است که هر چقدر این پروتکل ها بهینه تر طراحی شده باشند ، کارایی شبکه افزایش پیدا خواهد کرد. نکته مهمی که باید درباره هر لایه بدانید این است که هر لایه برای خود یک سیستم قالب بندی دیتا دارد و هر لایه برای خود دیتا را به روش خود کپسوله سازی می نماید.

ممنون که تا انتهای این مطلب با ما همراه بودید.

در قسمت بعد درباره لایه نمایش یا Presentation صحبت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید